Uroczy uśmiech do końca życia

Czas czytania ~2 minut

szczotka, pasta, kubek czystej wody, kto zębów nie myje ten ma kłopoty...

Żeby cieszyć się jak najdłużej olśniewającym uśmiechem niezbędne jest rozpoczęcie od profilaktyki w tym zakresie. Składają się na nią codzienne czynności, które powinny wejść nam w nawyk i których nie powinniśmy w żadnym wypadku zaniedbywać. Zaliczają się do nich tak prozaiczne czynności jak szczotkowanie zębów po każdym posiłku, wykorzystywanie nici dentystycznych oraz kontrolne wizyty u dentysty przynajmniej raz na pół roku zanim jeszcze ząb zacznie boleć. Dentyści mają większą wprawę w ocenie ryzyka wystąpienia próchnicy i wcześniej zauważą stan, który wymaga podjęcia interwencji stomatologicznej.

Niefortunnie nie dbamy o te przytoczone wcześniej czynności w należytym stopniu. Co najwyżej jedna trzecia Polaków czyści zęby po każdym posiłku, znacznie większa liczba stosuje zamiennik w postaci gumy do żucia, która nie daje tych samych rezultatów, ale reklamy skutecznie wmówiły im, że tak właśnie jest. Wizyta u dentysty bywa dużym wydatkiem gdy pojawią się już problemy z zębami, tym bardziej zastanawiające jest dlaczego tak mało osób decyduje się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym by ustrzec się poważniejszych kłopotów później. W znacznie większym stopniu dbamy o przyprowadzanie do dentysty dzieci, zapewne pragnąc oszczędzić im problemów z zębami jakie odczuliśmy na własnej skórze.

Interesującym działaniem profilaktycznym polecanym przez stomatologów dla ochrony zębów jest lakowanie zębów. Zabieg taki jest zupełnie bezbolesny i umożliwia powstrzymanie pojawienia się próchnicy nawet do 90%. Można go przeprowadzić zarówno u małych dzieci, którym nie wyrosły jeszcze stałe zęby jak i u dzieci starszych oraz dorosłych ze stałymi zębami. Procedura polega na pokryciu trudno dostępnych miejsc, do których uciążliwie jest dotrzeć szczoteczką, specjalną substancją która zwiększa odporność na działanie kwasów niszczących szkliwo.

W kwestiach estetyki dużą rolę odgrywać mogą również wady zgryzu, które dotykają nie tylko dzieci ale i dorosłych. Stomatolodzy są w stanie odpowiednio zdiagnozować problem i dobrać właściwy aparat ortodontyczny, który skoryguje wady i wyprostuje zęby. Stosowanie się do powyższych wytycznych przyczyni się do tego, że zachowamy własne zęby na znacznie dłuższy czas.