Przykry zapach z ust

Czas czytania ~3 minut

Regularne wizyty u stomatologa nie wskazują na kłopoty z uzębieniem, a i tak nasz oddech pozostawia wiele do życzenia? Hektolitry płynów do płukania jamy ustnej, a efekt jest co najwyżej chwilowy? Oznacza to, że mamy poważny kłopot.

Nieświeży oddech utrudnia kontakty z innymi ludźmi, a prowadzona konwersacja staje się nieprzyjemna dla obu stron. Nieprzyjemny zapach z ust staje się w konsekwencji przyczyną wycofania z życia towarzyskiego i niejednokrotnie ogranicza rozwój zawodowy. Dzieje się tak zwłaszcza w pracy, w której rozmowy z kontrahentami stanowią ważną część naszych zadań. Atrakcyjność człowieka w większej mierze zależy od higieny niż od ubrań, oraz noszonej przez nas biżuterii. Dlatego należy właśnie higienie poświęcić najwięcej czasu.

W walce z brzydkim zapachem z ust możemy ratować się rożnego rodzaju pastylkami, gumami do żucia. Niestety są sytuacje, w których żucie gumy jest niestosowne. Ponadto jest to krótkotrwałe maskowanie problemu. Najlepiej walczyć z przyczyną nieświeżego oddechu, której natomiast należy szukać w diecie, stanie naszego zdrowia oraz skuteczności dbania o higienę jamy ustnej.

Tylko parę słów o diecie i naszym stanie zdrowia ponieważ jest to kwestia indywidualna, na którą czasem nie mamy wpływu. I tak wiadomo nie od dziś, że cebula i czosnek potęgują problem brzydkiego zapachu. Z kolei słodycze, których pozostałości odkładają się w zakamarkach naszej jamy ustnej ulegając rozkładowi stają się źródłem nieprzyjemnego zapachu. Do tego dochodzą choroby takie jak cukrzyca. Ponadto przyjmowanie leków w wielu schorzeniach nie jest obojętne dla naszej flory bakteryjnej, co sprawia, że cierpimy dodatkowo na tę nieprzyjemną przypadłość jaką jest brzydki zapach z ust. Na to zasadniczo też nie mamy wpływu. Należy skupić się na higienie.

Oprócz szerokiej gamy produktów do higieny jamy ustnej mamy mnóstwo domowych sposobów. W połączeniu z wiedzą na temat właściwego dbania o higienę możemy z powodzeniem uzyskać oczekiwany efekt i cieszyć się świeżym oddechem lub co najmniej polepszyć jego jakość. W ślad za tym polepszymy jakość naszego życia. Niby każdy o tym wie, ale nie każdy stosuje, a chodzi o dokładne szczotkowanie zębów oraz czyszczenie przestrzeni między zębami. Do zwiększenia efektu warto używać płynu do płukania jamy ustnej. To tyle w temacie ogólnodostępnych środków do walki z nieświeżym oddechem znanych praktycznie każdemu.

Nie każdy jednak wie, że nić dentystyczną można użyć do usunięcia osadu z języka będącego miejscem kumulowania się największej ilości bakterii, czy nawet grzybów będących przyczyną przykrego zapachu. Bierzemy kawałek nici do obu dłoni i tworzymy swego rodzaju strunę. Następnie wykonujemy ruchy posuwisto – zwrotne do czasu zebrania się skupisk niechcianego osadu. Wypluwamy i powtarzamy czynność do czasu, kiedy osad nie będzie kumulował się na języku. Przy użyciu szczoteczki do zębów i stosowanej przez nas pasty czyścimy język. Szczoteczka powinna mieć twarde włosie. Dobrze byłoby mieć do tego celu inna szczoteczkę niż do szczotkowania zębów. Jeżeli chcielibyśmy wzmocnić efekt tego zabiegu możemy zamiast pasty do zębów użyć na język sody oczyszczonej. Niewielką jej ilość łączymy z odrobiną wody, tak żeby powstała papka. Następnie nakładamy ją na język i rozprowadzamy szczoteczką. Czynność należy wykonywać z dużą ostrożnością, zresztą jak każdą inną wykonywaną w obrębie jamy ustnej z uwagi na wrażliwość i podatność na urazy błon śluzowych występujących w jamie ustnej.

Nie możemy też zapominać o wyczyszczeniu podniebienia. Do płukania ust warto użyć ciepłej wody z odrobiną sody oczyszczonej, która ma właściwości bakteriobójcze. W celu utrzymania równowagi flory bakteryjnej możemy zastosować probiotyk. Zawartość kapsułki z probiotykiem rozprowadzamy na powierzchni języka następnie płuczemy jamę ustną ciepłą wodą. Do diety należy wprowadzić cynamon. Ta kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia przyprawa również potrafi zdziałać cuda.