Protezy stomatologiczne

Czas czytania ~2 minut

proteza dentystyczna

Z powodów estetycznych nikt prawdopodobnie nie chciałby mieć jakichkolwiek braków w uzębieniu. Różnorodne defekty urody uchodzą płazem ale jakimś trafem to właśnie brakujący ząb jest czymś czego bardzo się wstydzimy i staramy się ze wszelkich sił by nikt tego nie zauważył. Pół biedy jeśli jest to jedynie jeden ząb, szczególnie gdzieś z boku, wtedy jest szansa, że nikt tego łatwo nie zauważy. Gorsza sprawa kiedy brakuje nam więcej zębów, a zwłaszcza na przodzie. Wraz z postępującym wiekiem istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo utraty zębów, co powoduje także nieliche kłopoty z samym jedzeniem. Rozwiązaniem może być jedynie proteza stomatologiczna.

Na myśl o założeniu protezy wielu ludzi – zwłaszcza młodszych – czuje pewien opór. Jak to, przecież protezy są dla starych dziadków… Po prawdzie proteza dentystyczna to nie tylko cała sztuczna szczęka, którą starsi ludzie w całości wyjmują na noc. W technice protetycznej protezy dzielą się na stałe i ruchome. Rzecz jasna najmniej komfortowe w życiu codziennym są protezy ruchome, to jest takie, które można wyjąć. Te natomiast dzieli się na całkowite i częściowe. Jak nie trudno się domyślić proteza całkowita to pełen rząd zębów i stosowana jest w wypadku utraty całości uzębienia. Proteza częściowa stosowana jest w przypadku utraty jednego do kilku zębów i mocowana za pomocą specjalnych haczyków. Protezy częściowe dopasowuje się indywidualnie do kształtu zębów pacjenta. Najpierw robi się odcisk, a następnie technik-protetyk wykonuje protezę jaka ma uzupełnić braki. Protezy ruchome wspierają się na podniebieniu, do którego można je przytwierdzić specjalnym klejem. Przy protezach ruchomych może dojść do ich wypadnięcia podczas jedzenia (o ile nie są przyklejone) co jest bardzo nieprzyjemne i każe cały czas skupiać się na tym by proteza nie wypadła.

Bardziej komfortowe dla pacjenta są protezy stał, które są przytwierdzane na sztywno i nie grozi ich wypadnięcie. Wyróżnić tutaj możemy większą liczbę ich typów, w szczególności: wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, zęby ćwiekowe, korony protetyczne, licówki, mosty i implanty. W większości przypadków tego rodzaju protezy zastępują pojedynczy ząb lub maksymalnie kilka (mosty). Najczęściej są osadzane na opiłowanej części zęba lub wkręcane w korzeń. Szczególnym typem protezy są implanty stomatologiczne. Sam implant nie jest formalnie protezą, to śruba z neutralnego metalu (tytanu), która jest wkręcana w kość (czyli w sytuacji gdy już nie ma korzenia). Na takiej śrubie osadza się dopiero właściwą protezę zębową. Przy pomocy implantu można odbudować jeden punkt zębowy lub kilka – na podobnej zasadzie na jakiej wykonuje się mosty.